Parlament chce obmedziť predaj obľúbených nápojov. Návrh je už na stole. Kto si ich už nekúpi?

Podľa odborníkov pritom konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj viacerým zdravotným problémom.

15.04.2024 06:00
žena, energetický nápoj, nápoj, smäd, tréning Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka nad vymedzený limit osobám mladším ako 15 rokov. Takýto návrh predložil v rámci novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia opozičný poslanec Richard Vašečka (Klub Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia). Ako argumentuje, v uplynulých rokoch si medzi deťmi a mládežou získali veľkú popularitu nápoje s vysokým obsahom kofeínu či iných podporných látok, vrátane tzv. energetických nápojov. Tie sú široko dostupné v predajniach potravín, čo bez problémov umožňuje prístup maloletých k takýmto nápojom a ich pravidelnému nadmernému a inak rizikovému užívaniu.

Škodia zdraviu

„,Podľa odborníkov pritom konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj viacerým zdravotným problémom“ zdôrazňuje poslanec. K nim patrí zvýšenie krvného tlaku a kardiovaskulárne problémy, poruchy spánku či vyššia kazivosť zubov. Preukázaná je tiež podľa neho určitá korelácia s fajčením, konzumáciou alkoholu a iných ľahkých drog. Okrem vyššie uvedených rizík tiež pripomenul vysoký obsah cukru, ktorý je v tzv. energetických nápojoch bežný a prispieva k obezite. Takéto nápoje sú teda podľa neho pre deti a mládež škodlivé a je preto dôvodné, aby sa na ich predaj vzťahovala prísnejšia regulácia.

Zoznam zakázaných látok

Vašečka by chcel tiež prostredníctvom novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch riešiť dostupnosť nebezpečných psychotropných látok HHCP a HHCO v samoobslužných automatoch, predajniach a internetových obchodoch. „Výrobcovia a distribútori chemickými procesmi dokázali modifikovať už existujúce psychotropné látky takým spôsobom, že ich syntetické deriváty nezodpovedajú žiadnej zo zakázaných látok v zozname, ktorý je vymedzený v prílohe k zákonu o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch,“ vysvetlil poslanec. Navrhuje preto ich zaradenie do zoznamu zakázaných látok v uvedenom zákone.

Rozruch okolo týchto látok vyvolali až medializované prípady detí a mladistvých, ktorí sa k nim dostali prostredníctvom samoobslužných automatov. Mnohé z nich totiž neverifikovali vek kupujúceho a dávky obsahujúce tieto látky predávali ako „zberateľské predmety“. „Práve vďaka týmto nekalým obchodným praktikám boli subjekty prevádzkujúce tieto automaty, ako i predajne a internetové obchody predávajúce tieto látky nepostihnuteľné zo strany štátnych orgánov kontroly. Mnohé z detí a mladistvých sa užitím týchto látok predávkovali a viaceré z nich dokonca skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti so život ohrozujúcim stavom,“ argumentuje Vašečka.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #kofeín #energetické nápoje #sladené a energetické nápoje