Slovenských študentov najviac láka Česko, Nemecko i Španielsko

Slovenských študentov, ktorí využili možnosť študijného pobytu v zahraničí v rámci európskeho programu Erasmus najviac lákajú univerzity v Českej republike, Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku.

13.07.2013 14:43
študent, študentka, škola, štúdium, štipendium Foto:
Ilustračné foto
debata

Minulý akademický rok 2011/2012 takto do zahraničia vycestovalo 2 685 vysokoš­kolákov, informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Slovenskí študenti majú možnosť študovať cez Erasmus už 16 rokov. Najviac ich vyslala Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská technická univerzita a Univerzita Mateja Bela. „Stále patríme medzi krajiny, ktoré viac študentov vysielajú ako prijímajú,“ poznamenal Králik. Slovenské školy zase najviac lákajú vysokoškolákov z Poľska, Španielska, Francúzska, Turecka a Českej republiky. Minulý školský rok k nám v rámci Erasmu prišlo 1 355 študentov.

Do programu Erasmus sa od jeho spustenia v roku 1987 zapojili vyše tri milióny študentov. V akademickom roku 2011/2012 strávilo 250-tisíc študentov v zahraničí časť štúdia alebo absolvovalo v zahraničnej spoločnosti pracovnú stáž. Podporu získalo aj viac ako 46 500 akademických a administratívnych pracovníkov na to, aby mohli vyučovať alebo absolvovať odbornú prípravu v zahraničí. Do programu je zapojených 33 krajín.

„Dnes, keď je veľkým problémom v mnohých krajinách nezamestnanosť mladých, sú zručnosti získané prostredníctvom programu Erasmus cennejšie než kedykoľvek predtým,“ dodal Králik. V minulom školskom roku si študenti najčastejšie vyberali študijné pobyty v Španielsku, Francúzsku a Nemecku. V zahraničí môžu stráviť tri až 12 mesiacov, priemerná dĺžka pobytu je 6,3 mesiaca. Najviac študentov cez Erasmus vyslalo Španielsko – 39 545, Nemecko – 33 363 a Francúzsko – 33 269.

„Je potešujúce, že v čase, keď rastie nezamestnanosť v EÚ, rastie záujem o pracovné stáže vo firmách – nárast o 18 percent. Na pracovné stáže vysiela najviac študentov Francúzsko, Nemecko a Španielsko,“ povedal Králik. Najviac možností na pracovné stáže ponúkajú firmy v Španielsku, Veľkej Británii a Nemecku. O takéto stáže majú záujem študenti sociálnych vied, ekonómie a práva – 31,9 percenta, nasledujú študenti technických smerov – 17,1 percenta a humanitných vied a umenia – 16,9 percenta.

Od budúceho roka by sa už mal rozbehnúť nový program Erasmus+, ktorý bude zahŕňať všetky doterajšie programy mobility. Očakáva sa, že v najbližších siedmich rokoch naň pôjde viac ako 16 miliárd eur a umožní študijné pobyty štyrom miliónom Európanov. Na výmenné študijné pobyty sa tak dostane dvojnásobne viac ľudí ako doteraz. Zvyšuje sa objem peňazí na tieto programy a zároveň výška grantov sa má prispôsobiť krajine, kde študent vycestuje. Študenti majú dostať k dispozícii aj nový pôžičkový systém.

debata chyba