Testovania sa zúčastnilo 36 448 žiakov, pričom z toho tvorilo 48 % dievčat a 52 % chlapcov. Z celkového počtu testových žiakov „malo 33 995 žiakov vyučovací jazyk slovenský, 2 428 žiakov vyučovací jazyk maďarský a 25 žiakov vyučovací jazyk ukrajinský. Testovaných bolo 3 205 žiakov so zdravotným znevýhodnením (8,8 % z celkového počtu testovaných deviatakov). Na testovaní sa zúčastnilo 681 (1,9 %) žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a 112 (0,3 %) cudzincov,“ podrobne informuje NÚCEM v tlačovej správe.
Elektronická forma
Okrem toho mali žiaci možnosť robiť testy elektronicky. „E-Testovanie 9–2018 absolvovalo na 52 základných školách celkom 870 žiakov, z toho 768 žiakov s vyučovacím jazykom slovenským a 102 žiakov s vyučovacím jazykom maďarským,“ píše sa ďalej v tlačovej správe.
Podľa NÚCEMu má elektronické testovania svoje výhody, najmä je to okamžitá spätná väzba, ktorú dostane žiak po vykonaní testov a má možnosť sa dozvedieť predbežné výsledky.
Ktorých predmetov sa testovanie týkalo?
Študenti absolvovali testovanie z nasledujúcich predmetov: matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra.
Testy obsahovali niekoľko úloh, test z matematiky 20, test zo slovenského jazyka a literatúry a test z maďarského jazyka a literatúry obsahoval 25, z toho 20 úloh sa vzťahovalo na východiskový text. Testy zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry mali 20 úloh, z toho 15 úloh sa vzťahovalo na východiskový text.
Matematika
Test z matematiky riešilo 36 381 žiakov, z toho 870 žiakov elektronickou formou. „Testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 55,9 %. Dievčatá riešili test s úspešnosťou 56,1 % a chlapci 55,8 %, výsledky sú porovnateľné,“ informuje o konkrétnych číslach NÚCEM. Priemerná úspešnosť žiakov testovaných elektronickou formou bola 69,8 %.
Výsledky žiakov z matematiky v rámci krajov sú na úrovni národného priemeru. Rozdiely v testovaní sú na regionálnej úrovni okresov. „Najúspešnejší v matematike sú žiaci z okresu Bratislava I (67,5 %), najmenej úspešní z okresu Gelnica (37,7 %). Rozdiel medzi výsledkom týchto okresov v matematike je až 29,8 percentuálneho bodu,“ hovorí NÚCEM.
Slovenský jazyk a literatúra
Spolu 34 019 žiakov absolvovalo test zo slovenského jazyka a literatúry, z toho počtu sa elektronického testovania zúčastnilo 768 žiakov. „Testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 63,0 %. Dievčatá dosiahli úspešnosť 66,7 % a chlapci 59,6 %. Elektronicky testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 71,3 %,“ hovorí štatistika výsledkov.
Medzi pohlaviami neboli výrazné rozdiely, pretože chlapci aj dievčatá dosiahli porovnateľné výsledky.
Výsledky žiakov zo slovenského jazyka a literatúry vo všetkých krajoch sú na úrovni národného priemeru. Opäť sa však ukázali rozdiely na regionálnej úrovni okresov.
„Najúspešnejší zo slovenského jazyka a literatúry sú žiaci z okresu Košice I (71,7 %), najmenej úspešní z okresu Gelnica (49,0 %). Rozdiel medzi výsledkom žiakov najúspešnejšieho a najmenej úspešného okresu v slovenskom jazyku a literatúre je 22,7 percentuálneho bodu,“ píše NÚCEM v tlačovej správe.
Maďarský jazyk a literatúra
Test z maďarského jazyka a literatúry písalo 2 428 žiakov, elektronickou formou sa ho zúčastnilo 102 žiakov z tohto počtu.
Podľa NÚCEMu dosiahli testovaní žiaci priemernú úspešnosť 60,6 %. Priemerná úspešnosť elektronicky testovaných žiakov bola 69,8 %. Najlepšie výsledky dosiahli žiaci Bratislavského kraja (66,7 %), najslabšie žiaci Banskobystrického kraja (52,6 %).
Slovenský jazyk a slovenská literatúra s VJM
Test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry písalo 2 428 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským, pričom elektronickou formou sa ho zúčastnilo 102 žiakov. „Testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 61,1 %. Priemerná úspešnosť elektronicky testovaných žiakov bola 71,0 %,“ píše sa v tlačovej správe.
V oboch prípadoch sú výsledky dievčat porovnateľné s výsledkami chlapcov.
Ukrajinský jazyk a literatúra
Podľa NÚCEMu test z ukrajinského jazyka a literatúry písalo 25 žiakov s priemernou úspešnosťou 69,2 %.
Na strednú bez skúšok
Tí najúspešnejší školáci môžu byť prijatí na strednú školu bez prijímacích skúšok. Žiaci, ktorí v testoch z matematiky a zároveň aj zo slovenského jazyka a literatúry, resp. maďarského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry dosiahli súčasne úspešnosť najmenej 90 %, sú totiž prijatí na štúdium na strednej škole bez prijímacej skúšky pri splnení všetkých podmienok prijímacieho konania.
Z testovaných deviatakov bolo takto úspešných 1 944 žiakov s vyučovacím jazykom slovenským (5,7 % testovaných žiakov) a 49 žiakov s vyučovacím jazykom maďarským (2,0 %). Najväčšie zastúpenie žiakov s úspešnosťou 90 % a viac súčasne z oboch testovaných predmetov (matematika, slovenský jazyk a literatúra) bolo v Trenčianskom kraji (7,5 % žiakov). Najmenej takýchto žiakov bolo v Banskobystrickom kraji (4,4 % žiakov).
Z celkového počtu deviatakov s vyučovacím jazykom slovenským, ktorí dosiahli v oboch testovaných predmetoch (matematika, slovenský jazyk a literatúra) viac než 90 %, bolo viac dievčat (61,1 %) ako chlapcov (38,9 %).
Testovanie podlieha aj kontrole. NÚCEM informoval, že kontrolu regulárnosti a objektívnosti priebehu Testovania 9–2018 vykonávala na 123 základných školách Štátna školská inšpekcia.
Zdroj: NÚCEM