Niektorí vysokoškoláci, ktorí poberajú alebo budú poberať sociálne štipendium, majú dôvod na radosť. Maximálne výška tohto príspevku totiž porastie a aj keď v porovnaní s posledným školským rokom nejde o výrazne vyššiu sumu, poteší aj táto zmena.
Zvýšenie maximálnej hranice predstavuje rozdiel 10 eur. „Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa zvýšila na 295 eur. Táto úprava súvisí s nárastom životného minima od 1. júla 2019. V akademickom roku 2018/2019 mohli študenti poberať mesačne najviac 285 eur,“ informuje na svojej stránke ministerstvo školstva.
Kto môže poberať sociálne štipendium a koho sa týkajú tieto sumy? Sú to študenti, ktorí navštevujú vysokú školu mimo miesta ich trvalého bydliska. Tí vysokoškoláci, ktorí študujú v mieste bydliska, majú maximálnu výšku nižšiu. „Uvedené sumy sa týkajú vysokoškolákov, ktorí študujú mimo miesta trvalého pobytu. Študenti vysokých škôl v mieste bydliska môžu po novom získať maximálne 245 eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o päť eur,“ informuje ďalej ministerstvo.
A čo hovoria čísla? Ministerstvo definuje sociálne štipendium ako jeden z nástrojov štátu na podporu študentov zo sociálne slabšieho prostredia. V roku 2017 bolo formou týchto štipendií vyplatených celkovo vyše 14 miliónov eur, pričom počet poberateľov štipendia bol k 31. decembru 2017 takmer 10-tisíc.
Sociálne štipendium môže byť podľa ministerstva priznané študentovi verejnej, súkromnej alebo štátnej vysokej školy, ktorý študuje v dennej forme štúdia, v študijnom programe prvého stupňa (bakalárske programy), v študijnom programe druhého stupňa (magisterské a inžinierske programy) alebo v študijných programoch spojeného prvého a druhého stupňa (napr. všeobecné lekárstvo).
Ako si podať žiadosť? Ministerstvo hovorí, že predmetná žiadosť sa podáva na tej vysokej škole/fakulte, na ktorej je študent zapísaný na štúdium. Upozorňuje, že vysoká škola môže odporúčať použitie vlastného formulára na podanie žiadosti.
A kedy nevzniká študentovi vysokej školy nárok na sociálne štipendium? „V prípade, že štúdium sa uskutočňuje v zahraničí na zahraničnej vysokej škole, nárok na sociálne štipendium nevzniká, keďže tieto inštitúcie nepostupujú podľa slovenskej právnej úpravy. Ak je študent študentom viacerých vysokých škôl/fakúlt, v jednom akademickom roku je možné si podať len jednu žiadosť na jednej vysokej škole.“
„Žiadosť o sociálne štipendium je možné doručiť kedykoľvek počas akademického roka, sociálne štipendium, ak naň vznikne nárok, sa priznáva od prvého mesiaca, v ktorom bola doručená žiadosť. O priznaní sociálneho štipendia rozhoduje vysoká škola/fakulta. Lehota na rozhodnutie je 30 dní, v komplikovaných prípadoch sa môže táto lehota predĺžiť,“ radí ďalej rezort školstva na svojej stránke.
Okrem žiadosti sú potrebné aj ďalšie dokumenty. „Spolu so žiadosťou o priznanie sociálneho štipendia je potrebné predložiť aj potrebné doklady o príjme žiadateľa a spoločne posudzovaných osôb (obvykle rodičia a súrodenci) za predchádzajúci kalendárny rok a ďalšie dokumenty umožňujúce posúdenie okruhu spoločne posudzovaných osôb. Konkrétne vymedzenie dokumentov závisí od konkrétnej situácie žiadateľa a odporúčame postupovať podľa vyhlášky a pokynov vysokej školy/fakulty. Za spoločne posudzované osoby sa nepovažujú osoby ako strýkovia, tety, starí rodičia a pod., aj keď žijú so študentom v spoločnej domácnosti.“