Štatutári a spoločníci firiem majú väčšiu zodpovednosť

Po tom, ako 8. novembra 2017 nadobudla účinnosť časť zákona zameraná na špekulatívne fúzie spoločností, sa k nej od nového roku "pridajú" aj účinné opatrenia zvyšujúce mieru zodpovednosti štatutárov a spoločníkov firiem. Informoval o tom hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

02.01.2018 11:00
debata

„S účinnosťou od 1. januára 2018 možno napríklad uplatňovať zodpovednosť voči spoločníkovi obchodnej spoločnosti, ktorý ju ovláda, a spôsobil jej úpadok, či voči tzv. faktickému štatutárovi teda osobe, ktorá síce formálne nikdy nebola ustanovená do funkcie štatutára, avšak vykonáva najvyššie obchodné vedenie spoločnosti. Uplatňovať zodpovednosť možno aj voči štatutárom, ktorí podali oneskorene, respektíve vôbec nepodali návrh na vyhlásenie konkurzu a súd konkurz nemohol vyhlásiť pre nedostatok majetku,“ spresnil. Rozhodnutie o náhrade škody bude podľa neho znamenať diskvalifikáciu.

Bubla zároveň dodal, že 1. januára účinnosť nadobudlo aj ďalšie opatrenie, podľa ktorého osoby zapísané v registri partnerov verejného sektora, ktoré uzatvárajú so subdodávateľmi zmluvy na dodanie tovaru alebo služieb pre verejnú zákazku, musia uhrádzať subdodávateľom faktúry v rovnako prísnych lehotách, v akých ich platí verejný sektor im, teda v lehote 30 dní.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy