Omikron, karanténa a péenka: Kedy môžete žiadať o nemocenské?

Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii a lekár im potvrdí dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie, informujú o svojej práceneschopnosti v prvom rade svojho zamestnávateľa.

07.02.2022 06:00
žena, choroba, smrkanie, vreckovka, teplota,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ten im bude vyplácať náhradu mzdy za prvých desať dní práceneschopnosti. Teda aj v prípade, ak v súvislosti s vlnou omikron zamestnanec absolvuje len skrátenú 5-dňovú karanténu. Zamestnanci o dávku nemocenské žiadajú Sociálnu poisťovňu prostredníctvom elektronického formulára až v prípade, ak im dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako 10 kalendárnych dní.

„Jedinou výnimkou sú zamestnanci, ktorí si uplatňujú nárok na nemocenské po skončení pracovného pomeru v tzv. ochrannej lehote alebo zamestnanci, ktorým pracovnoprávny vzťah skončil počas prvých 10 dní práceneschopnosti. Títo si v Sociálnej poisťovni podávajú žiadosť o dávku nemocenské hneď,“ píše sa v správe Sociálnej poisťovne.

ľudia, figúrky, peniaze, mince Čítajte aj Sociálna poisťovňa posiela ľuďom viac peňazí. Koho sa vyššie dávky týkajú?

V prípade zamestnancov nárok na dávku nemocenské zo Sociálnej poisťovne vzniká až od 11. dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Sociálna poisťovňa preto prosí občanov, aby na túto skutočnosť nezabúdali a nezasielali žiadosť o dávku skôr.

Keďže každú žiadosť musí Sociálna poisťovňa preskúmať, aj keď nárok na nemocenské nevznikne, žiadosti zamestnancov, ktorým práceneschopnosť ešte netrvá viac ako 10 dní, môžu procesy posudzovania nároku na dávku predlžovať. Ak teda zamestnanec doručí žiadosť a jeho dočasná pracovná neschopnosť nebude trvať viac ako 10 dní, Sociálna poisťovňa musí zamietnuť nárok na nemocenské vydaním rozhodnutia. Táto činnosť oberá zamestnancov pobočiek Sociálnej poisťovne o čas, ktorý môžu venovať skoršej výplate ostatných nemocenských dávok.

rodina, ľudia, skupina, generácie, deti, rodičia Čítajte aj 20 dávok, ktoré zlepšia život. Pozrite si veľký prehľad, dotknú sa takmer každého

Samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby na rozdiel od zamestnancov žiadajú Sociálnu poisťovňu o pandemickú dávku nemocenské prostredníctvom vyplnenia elektronického formulára hneď od prvého dňa práceneschopnosti z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie.

Podrobnejšie informácií o tom, ako žiadať o dávku počas koronakrízy a formulár žiadosti, sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne tu:

Sociálna poisťovňa – Ako požiadať o jednotlivé dávky bez návštevy pobočky počas koronakrízy (socpoist.sk)

ŽIADOSŤ O NEMOCENSKÉ PRI KARANTÉNE/IZOLÁCII

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #izolácia #péenka #karanténa #Covid-19 #omikron