Ste v penzii a chcete ušetriť? Pozrite sa, čo nemusíte štátu platiť

Ste dôchodca a privyrábate si popri poberaní penzie?V niektorých prípadoch môžete ušetriť na odvodoch, poradíme vám ako na to.

11.08.2023 12:30
Babka s peniazmi Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku alebo poberatelia invalidného výsluhového dôchodku pracujúci na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti si môžu určiť v jednom kalendárnom mesiaci jednu dohodu, z ktorej nebudú platiť poistné na dôchodkové poistenie, ak príjem z tejto dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur.

Brigády a odvody - kedy ich platiť a kedy nie? A čo musí urobiť absolvent, ak sa zamestná?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak by dôchodca z určenej dohody za kalendárny mesiac zarobil viac ako 200 eur, platí poistné len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur.

Dôchodci v aute Čítajte viac Niektorí seniori majú nárok na diaľnice zadarmo. Ktorí a čo preto musia urobiť? Kedy nemusia mať dialničnú známku?

Vďaka odvodovej úľave môže pracovať na dohodu aj poberateľ predčasného starobného dôchodku bez toho, aby mu Sociálna poisťovňa zastavila výplatu predčasného starobného dôchodku – môže poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať na dohodu.

Ak jeho príjem za kalendárny rok presiahne 2 400 eur, Sociálna poisťovňa zastaví výplatu predčasného starobného dôchodku a v ďalšom kalendárnom roku mu výplatu obnoví a zúčtuje.

Penzisti, ktorí využijú odvodovú úľavu a nebudú vôbec platiť odvody na dôchodkové poistenie, nebudú mať nárok ani na zvýšenie svojho dôchodku. Sociálna poisťovňa totiž zvyšuje dôchodky len tým pracujúcim penzistom, ktorí sú povinne dôchodkovo poistení.

Seniori Čítajte viac Expert na dôchodky prepočítal, aké budú penzie. Kto dostane budúci rok menej? Prečo treba žiadať o dôchodok už tento rok?

Podobne na tom budú aj invalidní dôchodcovia. Tým sa síce invalidná penzia nezvyšuje na základe toho, že pracujú, ale zaplatené odvody sa im zohľadňujú pri výpočte starobného dôchodku.

Len čo dovŕšia dôchodkový vek, môžu požiadať o starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa im vypočíta jeho výšku a porovná ju s invalidným dôchodkom. Vyplácať im bude tú penziu, ktorá bude vyššia.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #šetrenie #odvody #seniori