Chcete požiadať o dôchodok ešte tento rok? Ponáhľajte sa vybaviť si termín

Voľný termín na požiadanie o penziu môže byť problém získať, Sociálna poisťovňa však ponúka aj iné možnosti. Podmienkou spísania žiadosti o dôchodok nie je len online rezervácia cez webový Rezervačný systém, upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne.

26.10.2023 13:15
pomoc, dôchodca Foto:
Ilustračné foto.
debata

Niektorí záujemcovia o predčasný starobný dôchodok môžu mať problém získať do konca tohto roka voľný termín na vybavenie žiadosti o túto dávku. Situácia na pracoviskách Sociálnej poisťovne sa však podľa jej hovorcu Martina Kontúra líši v závislosti od regiónu. „Je možné, že v pobočkách v hlavnom meste a v krajských mestách môže byť väčšia výzva získať voľný termín, než v menších regiónoch," uviedol. Podľa neho to však neznamená, že ak klient nenájde voľný termín v online rezervačnom systéme na webe Sociálnej poisťovne, už nie je žiadny voľný termín a všetky časové okná sú obsadené.

„Nie je podmienkou spísania žiadosti o dôchodok len online rezervácia cez webový Rezervačný systém. Myslíme na všetky kategórie poistencov – na internetovo zdatných, aj tých, ktorí uprednostňujú osobný kontakt. Dohodnúť si termíny spísania žiadosti o dôchodok si záujemcovia môžu aj telefonicky alebo prísť do pobočky osobne a zamestnanci s nimi spísanie žiadosti priamo vybavia bez objednania," upozornil hovorca Sociálnej poisťovne. Ak to v ten deň z kapacitných dôvodov možné nie je, dohodnú si s nimi konkrétny termín na vybavenie podľa ich aktuálnej situácie v danom čase. Sociálna poisťovňa podľa neho situáciu so žiadosťami o dôchodok pozorne monitoruje a priebežne prijíma opatrenia tak, aby bolo možné vyhovieť nároku poistencov.

peniaze, business Čítajte viac Penzie sú nízke, zvýšiť si ich možno o desiatky až stovky eur, pozrite si, ako sa to dá

Ak si klient želá podať žiadosť o predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch a nie je si istý, či spĺňa túto hlavnú podmienku, je možné túto informáciu získať bez návštevy pobočky – priamo v Elektronickom účte poistenca. Klient tak vo svojom Elektronickom účte poistenca v časti Príprava na dôchodok zistí, či získal obdobie 40 rokov na účely nároku na predčasný starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa tento údaj vygeneruje na základe podkladov – období, ktoré o klientovi eviduje. Klientom, ktorí sa napríklad nachádzajú tesne pod obdobím splnenia podmienky 40 odpracovaných rokov, tak Sociálna poisťovňa odporúča skontrolovať si záložku s názvom Neevidované obdobia. Tu nájdu zoznam časových úsekov ich profesionálneho života, o ktorých nemá Sociálna poisťovňa informáciu. „V prípade, ak klient dodatočne doloží potvrdenia o uvedených chýbajúcich obdobiach poistenia a vďaka nim splní podmienku 40 odpracovaných rokov, môže požiadať o tento typ dávky," dodal hovorca Sociálnej poisťovne.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #seniori