Čo sa zmení od apríla v dôchodkoch či péenkách?

Prinášame stručný prehľad zmien v dávkach od štátu a podmienky, ktoré treba splniť, aby za vás odvody platil štát.

, 06.12.2021 08:00
2022, plán, kocky Foto:
Dôjde k modernizácii platenia odvodov a potvrdzovanie péenky: Oboje bude možné spraviť elektronicky.
debata (1)

Čo bude inak od apríla 2022

Dlhšia ochranná lehota pre tehotné ženy
Zmení sa dĺžka 8-mesačnej ochrannej lehoty pre tehotné ženy. Kým doteraz bola platná podmienka, že žena musela otehotnieť ešte počas pracovného pomeru, teraz môže otehotnieť do šiestich mesiacov od jeho ukončenia. Zaužívané osemmesačné obdobie, keď má žena istotu, že nestratí nárok na sociálne dávky, sa tak predlžuje o šesť mesiacov. Cieľom úpravy je garantovať istotu materskej alebo tehotenského príspevku pre ženu, ktorá otehotnela v období 180 dní od ukončenia nemocenského poistenia.

senior, dôchodok, dôchodca Čítajte aj Kalkulačka: Vypočítajte si o koľko vám stúpne od januára dôchodok

Bezhotovostná platba odvodov
Modernizácia platby odvodov do Sociálnej poisťovne pomôže eliminovať nebezpečenstvo krádeže, možnosť výskytu chýb pri počítaní, možnosť výskytu falošných peňazí v obehu, dodatočné náklady na zabezpečenie bezpečnosti (trezory, ozbrojená ochrana), možnosť šírenia ochorení, potreba osobného kontaktu a pod. Ľudia budú môcť využiť na zaplatenie sociálnych odvodov bezhotovostný prevod na účet Sociálnej poisťovne alebo hotovostný vklad vo svojej banke a na pošte.

kalkulačka, prasiatko, šetrenie, sporenie, podnikanie Čítajte viac Dávky 2022: Čo sa zmení pre zamestnancov a SZČO

Elektronické potvrdzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN)
Prichádza dlhoočakávaná zmena pri potvrdzovaní dočasnej práceneschopnosti. Lekár bude môcť potvrdiť péenku elektronickou formou, ktorá významne zníži administratívne zaťaženie poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zamestnávateľov, ako aj Sociálnej poisťovne. Táto možnosť nahradí v súčasnosti používané 5-dielne tlačivo. Národné centrum zdravotníckych informácií zabezpečí prenos údajov o péenke od lekára do informačného systému Sociálnej poisťovne a v prípade, ak ide o zamestnanca, bude tento údaj automaticky zaslaný zamestnávateľovi. Poistenec bude informovaný o stave konania prostredníctvom SMS notifikácií alebo prostredníctvom individuálneho účtu poistenca. Pre uľahčenie prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania o péenke, v ktorom bude súčasne platiť jej papierová a elektronická forma. Lekár bude môcť vystavovať elektronické alebo papierové potvrdenia o péenke až do 31. marca 2023.

Zmena vyplácania krátkodobých dávok sociálneho poistenia
Krátkodobé dávky sociálneho poistenia (nemocenské a dávku v nezamestnanosti) bude možné poukazovať aj na iný účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ako je účet prijímateľa, resp. jeho manžela/manželky. Každý žiadateľ si tak môže určiť ľubovoľný účet a jednoducho ho zapísať do žiadosti. Po novom už nebude potrebné dokladovať čestné vyhlásenie pri výbere iného účtu.

rodina, radosť Čítajte viac Dávky 2022: Vyššie materské, tehotenské aj prídavok na dieťa

Súbežne vyplácanie dôchodkovej dávky a péenky
Dosiaľ dôchodca nemohol požiadať o vyplácanie dôchodkových dávok, pokiaľ bol v zamestnaní vedený ako dočasne práceneschopný, ale opačný súbeh dávok bol možný. Po novom bude upravená možnosť požiadať o dôchodkovú dávku aj v prípade, ak poistenec poberá náhradu príjmu počas dočasnej práceneschopnosti. Cieľom tejto úpravy je zrovnoprávniť poberateľov a odstrániť diskrimináciu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dávky od štátu #zmeny v roku 2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy