Dávka v nezamestnanosti? Dostanú ju aj dohodári, nie však živnostníci

V prípade straty zamestnania môže každý, kto si platí poistenie v nezamestnanosti, využiť na zabezpečenie príjmu dávku v nezamestnanosti. Tú aktuálne poberá približne 38-tisíc ľudí, priemerná suma dávky je 440 eur mesačne.

, 01.04.2022 17:54
výpoveď, nezamestnanosť Foto:
Ilustračné foto.
debata

Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári klesla na úroveň 6,86 percenta, pričom v evidencii uchádzačov o zamestnanie klesol počet mladých ľudí do 29 rokov i dlhodobo nezamestnaných. „Teší ma, že okamžite po uvoľnení pandemických opatrení nezamestnanosť na Slovensku opäť klesla. Som presvedčený, že k tomu prispeli aj dobre nastavené opatrenia z rezortu práce,“ povedal minister práce Milan Krajniak, ktorý očakáva, že nastolený trend bude pokračovať.

Čo ale v prípade, že človek príde o prácu a chce požiadať o dávku v nezamestnanosti? "Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je teda podmienený aj obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti,“ približuje podmienky hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti sa každý rok mení, a to vždy k 1. júlu. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti je do júla pri 31-dňovom mesiaci 1 154,80 eura a pri 30-dňovom mesiaci je v sume 1 117,50 eura.

Potrebujete pomôcť? Naši odborníci vám poradiaísť na Rady Pravdy

"Nárok na dávku v nezamestnanosti majú po splnení zákonných podmienok povinne poistené osoby v nezamestnanosti, teda zamestnanci na základe trvalého pracovného pomeru alebo zamestnanci/do­hodári na základe dohody o vykonaní práce či dohody o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom. Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) nie sú povinne poistení, môžu však nárok na dávku získať, ak boli potrebné obdobie dobrovoľne poistení,“ vymenúva podmienky priznania podpory v nezamestnanosti Zuzana Dvoráková. Na posúdenie nároku na dávku pritom nemá vplyv to, akým spôsobom bol pracovnoprávny vzťah ukončený (dohodou či výpoveďou) a ani to, či išlo o pracovný pomer na určitý, resp. neurčitý čas.

rodina Čítajte viac 7 častých chýb pri životnom poistení. Na čo si dať pozor?

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny poukazuje aj na skutočnosť, že za posledný rok výrazne poklesol počet uchádzačov o zamestnanie. V evidencii úradov práce je ich v porovnaní s februárom minulého roka približne o 15 percent menej. „Veľká vďaka patrí všetkým našim ľuďom na úradoch, ktorí dokázali skutočne efektívne pretaviť podporné opatrenia rezortu do praxe,“ vysvetlil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer. Vyzdvihol napríklad projekt Chyť sa svojej šance, v rámci ktorého bolo na podporu zamestnania už vyčlenených viac ako 12 miliónov eur.

Podľa Inštitútu sociálnej politiky sa slovenský pracovný trh dobre vyrovnal s negatívnym vplyvom pandémie. Potvrdzuje aj slová ministra o pozitívnom vplyve podpory rezortu práce. Zaujímavosťou je, že popri mierne klesajúcej nezamestnanosti výrazne narastá počet voľných pracovných miest. „Naďalej vidíme vysoké množstvo voľných pracovných miest, ktoré je náročné obsadiť domácimi pracovníkmi. Ich počet prekročil vo februári hranicu 79-tisíc. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako 3-tisíc, teda o 4,25 %,“ zdôraznil analytik inštitútu Matúš Baliak. Je podľa neho vysoko pravdepodobné, že významnú časť voľných pracovných pozícií by mohli obsadiť práve občania Ukrajiny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dávka v nezamestnanosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy