Nová päťeurovka ako minca? Už je na svete, pozrite si, ako vyzerá

Vyšla nová minca v hodnote päť eur. Ide o jednu zo série zberateľských euromincí z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur s tematikou Fauna a flóra na Slovensku s motívom Bociana čierneho.

21.09.2023 11:31
5 eurová minca Foto:
Nová 5 eurová minca
debata (76)

Je veľká 34.00 mm a váži 19,1 gramu. Je lesklá a autorom tejto mince je Marie Šebor.

Mincu si už od dnes môžete vyzdvihnúť v Národnej banke Slovenska, zaplatíte za ňu päť eur. Ide o zberateľský kúsok, preto je viac možné, že vám ju v obchode nevydajú. Avšak ak by sa to stalo a v obchode vám ju nechcú prijať ako platidlo, tak ju NBS vymení za klasickú päť eurovú papierovú bankovku.

zväčšiť Nová 5 eurová minca Foto: Pravda archív
5 eurová minca Nová 5 eurová minca
zväčšiť Nová 5 eurová minca Foto: Pravda archív
5 eurová minca Nová 5 eurová minca

NBS na svojom webe uvádza popis mince s Bocianom čiernym, ktorý je nezameniteľný vtáčí druh. Okrem bieleho brucha a hrude je dospelý vták celý čierny, pričom čierna farba má intenzívny zelenkasto-purpurový lesk. Zobák a okolie oka, vrátane nôh, sú korálovo červené. Dospelý jedinec dosahuje hmotnosť 2 400 až 3 200 g. Rozšírený je takmer v celej Európe a Ázii. Na Slovensku hniezdi na väčšine zalesneného územia, pričom sa vyznačuje veľkou vernosťou k svojim hniezdnym lokalitám, vrátane hniezdnych stromov.

ruky, peniaze, bankovky Čítajte viac Štát obmedzil platby v hotovosti. Chce takto kontrolovať, čo robíte s peniazmi? Čo a koľko už takto nezaplatíte

Popis euromince: Lícna strana: Na líci zberateľskej euromince je zobrazený bocian čierny pri love na vodnej ploche. V pozadí je strom s bocianím hniezdom s mláďaťom, ku ktorému prilieta dospelý jedinec. Vľavo od kompozície je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je letopočet „2023“. Vpravo od kompozície je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami. V pravej časti mincového poľa je v opise názov štátu „SLOVENSKO“.

Rubová strana: Na rube zberateľskej euromince je zobrazený bocian čierny pri vzlete. Napravo od neho je v dvoch riadkoch nominálna hodnota zberateľskej euromince „5 EURO“. Štylizované iniciálky autorky zberateľskej euromince Mgr.– akad. soch. Marie Šeborovej „MŠ“ sú pri nohách bociana. V spodnej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „BOCIAN ČIERNY“ oddelený grafickou značkou od latinského názvu „CICONIA NIGRA“. Zdroj: NBS

© Autorské práva vyhradené

76 debata chyba
Viac na túto tému: #euro #mince #bankovka