Desať dávok, na ktoré máte od štátu nárok +príklady, kto koľko dostane a ako sa počíta ich výška

Stal sa vám na pracovisku úraz? Prinášame vám prehľad úrazových dávok a ich výšok, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Po novom sa dá celý proces sledovať aj online.

14.11.2023 06:00
úraz, robotník, práca, pád, pracovný úraz Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

1. Úrazový príplatok

Úrazový príplatok sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Pri výpočte dávky sa určí rozhodujúce obdobie, t. j. obdobie, príjem z ktorého sa použije pri výpočte dávky.

Ak zamestnávateľ, ktorý má podľa Zákonníka práce objektívnu zodpovednosť za poškodenie zdravia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania poškodeného, preukázal určitú mieru zavinenia poškodeného za vznik tohto poškodenia zdravia, znižuje sa suma úrazového príplatku o mieru zavinenia poškodeného tak, aby konečná suma úrazového príplatku zodpovedala skutočnému rozsahu zodpovednosti, ktorú má za škodu v konkrétnom prípade zodpovedný zamestnávateľ.

Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne v relácii Ide o peniaze uviedol, že celý priebeh dávky si môžete už po novom sledovať v elektronickom účte poistenca. Viac si pozrite tu:

Úrazové dávky si po novom môžete sledovať online
Video
Zdroj: TV Pravda

Suma úrazového príplatku

  • 55 % denného vymeriavacieho základu od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti,
  • 25 % denného vymeriavacieho základu od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
úraz, pracovný úraz, pád Čítajte viac Mali ste pracovný úraz? Kedy máte nárok na dávku a v akom prípade ju nedostanete

Výplata dávky

Úrazový príplatok sa vypláca mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou. Ak sú splnené podmienky na vznik nároku na úrazový príplatok, môže sa vyplácať preddavkovo.

Kedy sa nevypláca?

Úrazový príplatok sa poskytuje za kalendárne dni od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, ak sú splnené podmienky nároku na túto dávku.

Poskytuje sa za dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti: za prvých desať dní, pokiaľ je splnená podmienka trvania nároku na náhradu príjmu, a od 11. dňa, ak je splnená podmienka trvania nároku na výplatu nemocenského. Ak zanikne nárok na nemocenské alebo na jeho výplatu, zastaví sa aj výplata úrazového príplatku, keďže už ďalej nie sú splnené zákonné podmienky nároku na túto dávku úrazového poistenia.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pracovný úraz #úrazové poistenie #úrazové dávky