Táto dávka od júla výrazne stúpne, poberatelia si polepšia o stovky eur, niektorí až o 700

Poberatelia dávky v nezamestnanosti si tento rok polepšia približne o 700 eur. Dostať mesačne od štátu totiž môžu až skoro 1 460 eur. Ak budú nezamestnanými od júla, vznikne im nárok na maximálnu dávku mesačne vyššiu o 128 eur oproti doteraj vyplácanej sume.

25.03.2024 06:00
žena, smútok, únava Foto:
Ilustračné foto.
debata

Málokto z nás sa chce stať plánovane nezamestnaným. Ak takáto situácia nastane a máte možnosť sa so svojím zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi, výhodnejšie to bude od júla. „Ísť na úrad práce až v júli 2024 bude výhodnejšie ako napríklad v júni. Maximálna dávka v nezamestnanosti je totiž od 1. júla tohto roka 1 457,50 eura za mesiac, ktorý má 31 dní,“ uvádza expert na dane a odvody Jozef Mihál. Maximálnu dávku v nezamestnanosti môže dostávať ten, čo v hrubom zarábal 2 860 eur a viac.

Pred týmto dátumom je maximálna suma, ktorú vám úrad práce vyplatí v mesiaci s 31 dňami vo výške 1 329,10 € mesačne. Znamená to teda, že dávka v nezamestnanosti bude vyššia o 128,4 eura. Ak teda budete po prvom júli tohto roka nezamestnaní, môžete za celú dobu čerpania dávky v nezamestnanosti dostať podľa prepočtov J. Mihála približne o 700 eur viac.

Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti? Je potrebné splniť dôležitú podmienku, že v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie musí byť žiadateľ poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). „Ten sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie,“ vysvetľuje pravidlá Mihál. Maximálny denný vymeriavací základ pri zaradení do evidencie od júla tohto roka je 94,0274 eura, čo zodpovedá vymeriavaciemu základu približne 2 860 eur.

seniori, manželia, papiere, sústredenie, čítanie Čítajte viac Stovky eur pre ľudí ohrozených chudobou. Kto má nárok na takúto pomoc od štátu?

Čo sa týka výšky dávky, Sociálna poisťovňa pripravila novú pomôcku pre klientov, a to kalkulačku na informatívny výpočet dávky v nezamestnanosti V období, keď sa človek ocitne bez práce, rieši aj svoju finančnú situáciu. Ak chce požiadať o dávku v nezamestnanosti, jeho základná otázka znie: V akej výške túto dávku dostanem? Sociálna poisťovňa teda pripravila informatívnu kalkulačku, z ktorej sa záujemca dozvie odpoveď na pár klikov. Kalkulačka sa nachádza na webovom portáli Sociálnej poisťovne.

Kalkulačka na informatívny výpočet dávky v nezamestnanosti je prehľadná a jej použitie jednoduché. Klient do nej zadáva nasledovné dva údaje: dátum zaradenia alebo predpokladaného zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, výšku priemernej mesačnej hrubej mzdy. Kalkulačka zobrazí rozhodujúce údaje: dennú výšku dávky (keďže dávka sa poskytuje za dni), výšku dávky za mesiac, ktorý má 30 dní a výšku dávky za mesiac, ktorý má 31 dní. Vypočítané sumy dávok kalkulačka zaokrúhľuje na 10 eurocentov na­hor.

Kalkulačka má informatívny charakter. Sociálna poisťovňa klientom odporúča, aby si v tejto životnej situácii zároveň aktivovali prístup do svojho Elektronického účtu poistenca, ktorý im ponúkne detailnejšie informácie – o stave žiadosti o dávku v nezamestnanosti a po jej priznaní tiež informácie o sume dávky v nezamestnanosti a jej výplate po jednotlivých mesiacoch. Poistenec tak môže sledovať celý proces on-line od žiadosti až po výplatu. V prípade, ak sa vyskytnú nejasnosti, môže bezodkladne kontaktovať Sociálnu poisťovňu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dávka v nezamestnanosti #nezamestnaní #strata práce #dávky od štátu