Chcete si privyrobiť? Poradíme, ako na to bezpečne a bez platenia odvodov

Niektorí ľudia využijú leto namiesto oddychu ako príležitosť privyrobiť si peniaze či získať pracovné skúsenosti.

22.08.2022 08:00
predavačka, úsmev, potraviny, brigáda Foto:
Ilustračné foto.
debata

O brigády majú okrem študentov záujem aj rodičia na materskej či rodičovskej dovolenke, nezamestnaní alebo dôchodcovia. S letnými mesiacmi sú spojené aj sezónne práce, najčastejšie v poľnohospodárstve či cestovnom ruchu. Ak uvažujete o brigádnickej či sezónnej práci, poradíme ako na to.

Brigáda je označenie pre krátkodobé práce. Môže ísť o práce ako dokladanie tovaru, pomocné práce v gastro priemysle, či administratívne práce. Vykonávajú sa buď v pracovnom pomere na kratší pracovný čas, v pracovnom pomere na dobu určitú (napríklad 3 mesiace) alebo na základe dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru. Ponuky práce vrátane tých brigádnických sú zverejnené aj na stránke www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk.

dochodok, dôchodcovia, dôchodca, penzia Čítajte aj Ako zvýši rodičovský bonus vašu penziu od januára? Tu sú príklady

Brigádujte iba so zmluvou alebo dohodou

Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou, rovnako aj dohody sa uzatvárajú písomnou formou, inak sú neplatné. Zmluva alebo dohoda musia obsahovať dohodnutú prácu, ktorú budete vykonávať, odmenu za vykonanú prácu, informáciu, kedy vám bude odmena vyplácaná, ako aj rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa uzatvára. Na krátkodobú prácu sa využívajú 3 druhy dohôd:

  1. Dohoda o brigádnickej práci študentov je pre študentov stredných škôl a študentov dennej formy vysokoškolského štúdia, ktorí majú menej ako 26 rokov. Môžu vykonávať prácu v rozsahu priemerne 20 hodín týždenne. Dohoda môže byť uzatvorená najviac na 12 mesiacov a rozsah práce sa počíta ako priemer za celú dobu uzatvorenia zmluvy.
  2. Dohoda o pracovnej činnosti sa vzťahuje na pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
  3. Dohoda o vykonaní práce sa často využíva napríklad na projektové práce. Pracovnú činnosť môžete vykonávať najviac 350 hodín v kalendárnom roku.
žena, pracujúci penzisti, úsmev, práca, notebook Čítajte aj Ľudia chcú kratší pracovný čas

Bez platenia odvodov

Študent, ktorý si chce uplatniť oslobodenie od platenia odvodov, musí zamestnávateľovi odovzdať „čestné vyhlásenie študenta“. V ňom deklaruje, že iba u neho si uplatňuje právo na oslobodenie od platenia odvodov na sociálne poistenie. Ak však presiahne príjem 200 eur, zo sumy nad 200 eur je povinný platiť odvody do Sociálnej poisťovne, a to na starobné a invalidné poistenie. Zamestnávateľ platí za študenta odvody na dôchodkové, úrazové, garančné poistenie a poistenie do rezervného fondu. Študenti neplatia zdravotné poistenie, ani sa neprihlasujú do zdravotnej poisťovne.

debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #dovolenka #peniaze #odvody #rodičovská dovolenka #brigády #brigáda
Flowers