Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou alebo predajom majetku zabezpečiť, alebo zvýšiť príjem.
Domácnosť má nárok na pomoc v hmotnej núdzi vtedy, ak príjem jej členov nedosahuje sumu nárokov stanovenú v zákone. Zákon hovorí o tom, ktorý príjem sa pri posudzovaní hmotnej núdze a poskytovaní pomoci považuje za príjem a v akej výške, napr. pri posudzovaní hmotnej núdzi sa za príjem nepovažuje 25 % z invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity, sirotského dôchodku, vdovského a vdoveckého, ak vdova lebo vdovec dovŕšili dôchodkový vek, alebo 25 % zo starobného a z predčasného starobného dôchodku, pričom dôchodcovi, ktorý odpracoval viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o 1 % priznaného starobného a predčasného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia.
Na základe písomnej žiadosti a dokladov preukazujúcich rodinné, príjmové, bytové a majetkové pomery, úrad práce posúdi, na akú dávku a príspevky spĺňa rodina nárok a rozhodne o výške pomoci v hmotnej núdzi.
Suma pomoci sa určí ako rozdiel medzi úhrnom súm nárokov uvedených v zákone a úhrnom súm príjmu členov domácnosti.
Fyzická osoba a členovia domácnosti nie sú v hmotnej núdzi, aj keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom, ak si majetkom alebo uplatnením nárokov môžu zabezpečiť základné životné podmienky a riešiť si hmotnú núdzu.
Nárok na pomoc v hmotnej núdzi sa uplatňuje podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu žiadateľa alebo podaním žiadosti elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom.
Konanie o posúdenie hmotnej núdze sa začína podaním písomnej žiadosti na úrade práce, oddelení pomoci v hmotnej núdzi. Nárok na pomoc vzniká právoplatným rozhodnutím úradu o jej priznaní a vypláca sa mesačne pozadu.
Ako sa posudzuje hmotná núdza
Zisťuje sa posúdením príjmu, majetku a možnosti uplatnenia nárokov členov domácnosti. Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou sa neskúma, ak ide o osobu, ktorá dosiahla vek potrebný na nárok na starobný dôchodok, je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 %, ak sa osobne, každodenne a riadne stará o osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie.
Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem predajom majetku alebo prenájmom majetku sa neskúma, ak ide o
- nehnuteľnosť, ktorú užíva domácnosť na primerané trvalé bývanie; na primeranosť trvalého bývania sa neprihliada, ak všetci členovia domácnosti dovŕšili dôchodkový vek,
- poľnohospodársku pôdu a lesnú pôdu, ktorú užíva domácnosť pre svoju potrebu,
- hnuteľnú vec, ktorá nepodlieha exekúcii alebo na ktorú sa poskytla jednorazová dávka, dotácia na podporu humanitárnej pomoci alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia
Čo je pomocou v núdzi
Dávka v hmotnej núdzi je:
- 74,00 eura mesačne, ak ide o jednotlivca,
- 140,70 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
- 128,60 eura mesačne, ak ide o dvojicu bez detí,
- 192,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
- 205,50 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s viac ako štyrmi deťmi,
- 259,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s viac ako štyrmi deťmi.
Ochranný príspevok je poskytovaný v sume 75,70 eura mesačne, ak ide o člena domácnosti, ktorý si z objektívnych dôvodov (najmä z dôvodu veku, zdravotného stavu) nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou: dosiahol dôchodkový vek, je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 %, stará sa o fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie, je poberateľom predčasného starobného dôchodku;
Príspevok na bývanie:
63,90 eura mesačne, ak ide o domácnosť s jedným členom domácnosti, 101,90 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami.