Táto bežná choroba zabíja, až 90 % prípadov z umrtí na toto ochorenie sú seniori nad 65 rokov. Aké sú príznaky a ako sa brániť?

Chrípková sezóna je v plnom prúde. V niektorých okresoch na Slovensku sú pre vysokú chorobnosť zatvorené školy aj škôlky. Na základe situácie z predchádzajúcich rokov sa dá predpokladať, že vrchol máme ešte len pred sebou. Ako si s chrípkou poradiť čo najrýchlejšie?

24.02.2024 06:00
uzi Foto:
Ilustračná fotka.
debata (14)

Každý rok postihne až 90 percent celosvetových úmrtí súvisiacich s vírusom chrípky A (IAV) mužov a ženy vo veku 65 rokov a starších. Problém je podľa odborníkov v tom, že IAV sa rýchlo replikuje a premáha imunitný systém starších dospelých, čím sa stávajú náchylnejšími na zápal pľúc a podobné komplikácie

Chrípka je nákazlivé ochorenie dýchacích ciest spôsobené vírusmi chrípky. Hoci môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín, jej dopad môže byť obzvlášť závažný pre seniorov nad 65 rokov, preto je nevyhnutné pochopiť chrípku u seniorov a jej dôsledky.

Lekárka: Chrípka je vážne ochorenie, nie je to iba prechladnutie
Video
Zdroj: TV Pravda

Príznaky chrípky u seniorov

Príznaky chrípky u seniorov sú podobné tým, ktoré majú iné vekové skupiny, ale môžu byť intenzívnejšie a viesť k závažným komplikáciám. Bežné príznaky chrípky u starších dospelých zahŕňajú:

 • Vysoká horúčka
 • Ťažká únava
 • Bolesť svalov
 • Slabosť
 • Dýchavičnosť
 • Nepohodlie v hrudníku
 • Zmätenosť alebo zmenený duševný stav

Tieto príznaky môžu viesť k zhoršeniu celkového zdravotného stavu a v niektorých prípadoch vyžadujú hospitalizáciu. Seniori sú vystavení vyššiemu riziku vzniku komplikácií, ako je zápal pľúc, bronchitída a zhoršenie chronických zdravotných stavov.

Načasovanie je dôležité

Chrípka je skutočne vážnym problémom pre ľudí nad 65 rokov, pretože jej príznaky môžu byť závažnejšie a viesť k nebezpečným komplikáciám v tejto vekovej skupine. Existuje však účinný nástroj na ochranu seba a svojich blízkych: vakcína proti chrípke.

bylinky01 1 Čítajte viac Chcete z byliniek vyťažiť maximum? Zalejte čaj z nich studenou vodou, radí známa bylinkárka

Ak chcete maximalizovať výhody očkovania proti chrípke, je nevyhnutné nechať sa zaočkovať každý rok – v ideálnom prípade by sa tak malo stať pred vrcholom chrípkovej sezóny na jeseň a v zime, takže teraz je ideálny čas. Okrem toho, dodržiavanie správnej hygieny a udržiavanie zdravého životného štýlu môže fungovať ruka v ruke s očkovaním na ochranu seniorov pred chrípkou a jej potenciálne vážnymi následkami.

Očkovacia látka proti chrípke je proaktívnym krokom, ktorý môže ochrániť vaše zdravie, zlepšiť kvalitu vášho života a prispieť k blahu celej vašej komunity. Urobte si tento rok prioritou každoročné očkovanie proti chrípke a spoločne môžeme bojovať proti vážnym následkom chrípky pre seniorov . Ako starneme, náš imunitný systém sa oslabuje, takže je pre naše telo ťažšie bojovať proti infekciám, ako je chrípka. To znamená, že seniori nielenže častejšie ochorejú na chrípku, ale je u nich aj vyššie riziko vzniku komplikácií z tohto ochorenia.

Ako sa chrípka šíri?

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa šíri prostredníctvom kvapôčok. Tie infikovaný okolo seba rozširuje pri kýchaní, kašľaní, ale aj pri bežnom rozprávaní.

Aktuálne sa šíri najmä v menších kolektívoch v materských školách a na prvom stupni základných škôl. Samozrejme, nevyhýba sa ani dospelým.

Variant chrípky, ktorý aktuálne „úraduje“, je podľa lekárov vysokoinfekčný a prejavuje sa dlhotrvajúcimi teplotami alebo horúčkami (5 až 7 dní), slabosťou, únavou, bolesťou svalov, kašľom, výnimočné nie sú ani hnačky alebo vracanie.

Tieto prejavy môžu byť prítomné aj pri covide, ktorý je teraz tiež rozšírený. Aby sa covid vylúčil, je potrebné urobiť si test, niekedy aj opakovane. Prechladnutie a nádcha sa zvyčajne neprejavujú bolesťami celého tela a horúčkou.

Prvá pomoc

Keďže ide o vírusové ochorenie, na chrípku neúčinkujú antibiotiká. Tie sa v liečbe nasadzujú až v prípade ťažkého priebehu ochorenia alebo ďalších komplikácií. Preto nie je ani nevyhnutné navštíviť lekára, o svojom stave ho možno informovať telefonicky a telefonicky sa dá konzultovať aj liečba.

Platí, že čím skôr s ňou začneme, tým skôr sa nám uľaví. Aj keď žiadny zázračný liek, ktorý by nás z pazúrov chrípkového vírusu vyslobodil za pár hodín, neexistuje.

„Prvou pomocou pri chrípke a prechladnutí je pokojový režim a taktiež suplementácia vitamínmni vo vhodných dávkach. Ak sa vyskytne teplota, odporúčam užívať lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu v odporúčaných dávkach. Samozrejme, najvhodnejšie je poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom a opísať mu symptómy, ktoré sprevádzajú ochorenie,“ povedala PharmDr. Kristína Malíková, konzultantka OZ Medicamentum, ktoré zabezpečuje vyzdvihnutie liekov v lekárni a ich dovoz.

Rýchlo a vhodne nastavená liečba v kombinácii so spánkom a oddychovým režimom neskrátia trvanie liečby, ale určite pozitívne ovplyvnia jej priebeh. Pocit diskomfortu nebude taký zásadný a zároveň klesá riziko toho, že sa ku chrípke pridajú ďalšie ochorenia alebo komplikácie. Nebezpečenstvo chrípky totiž tkvie v tom, že oslabuje sliznice dýchacích ciest, čo uľahčuje prienik iných baktérií a vírusov do tela.

Silný vydrží viac

S vírusovou náložou si ľahšie poradí organizmus s dobrou imunitou. No aj keď nás postihne chrípka, má zmysel ju podporovať. V lekárni vám zrejme poradia užívanie vitamínu C, vitamínu D, vhodný je aj zinok a preparáty s mikronizovaným beta glukánom.

„Podľa doteraz publikovaných vedeckých štúdií má beta glukán – výťažok z hlivy ustricovej – významný vplyv na funkčnosť imunitného systému. Aktivizuje imunitné bunky, konkrétne makrofágy a T-lymfocyty, a zlepšuje ich funkčnosť. Tie potom ľahšie a rýchlejšie vyhľadávajú a odstraňujú z tela patogény a zvyšujú produkciu niektorých druhov imunitných buniek. Beta glukán tak zvyšuje špecifickú aj nešpecifickú imunitu,“ vysvetlil Ing. Adrián Doboly z biotechnolo­gického laboratória Natures.

Akútna fáza chrípky môže so včasným užívaním vhodných liekov, vitamínov, beta glukánu a pokojovým režimom trvať len pár dní, ale človek môže byť infekčný aj vyše týždňa. Preto by sa mal vyhýbať kolektívu a priestorom, kde sa vyskytuje mnoho ľudí.

Pre zdravých je dôležité dôsledne dodržiavať hygienu rúk, pokiaľ je to možné často vetrať doma aj v práci a systematicky a s rozumom posilňovať svoju imunitu

Fakty o chrípke

 • inkubačná lehota chrípky je 1 až 4 dni
 • človek je od nakazenia infekčný cca 7 dní
 • kým príznaky prechladnutia alebo covidu nastupujú postupne jeden po druhom aj v rozmedzí niekoľkých dní, pri chrípke sa prejavia všetky v podstate naraz, resp. v krátkom časovom odstupe
 • zimnica, horúčka, kašeľ a celková slabosť zvyčajne trvajú 3 dni
 • na štvrtý deň sa chorý na chrípku cíti lepšie, ale stále je šíriteľom vírusu
 • ak na piaty deň horúčka pretrváva, treba vyhľadať lekársku pomoc
 • od šiesteho dňa sa chorému vracajú sily, nemá problém vstať z postele, ale to neznamená, že sa môže vrátiť do práce alebo do školy. Návrat do kolektívu sa odporúča až po 24 hodinách bez akéhokoľvek príznaku ochorenia
14 debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #seniori #chrípková sezóna