Staráte sa o pôdu alebo pozemok, ktoré nie sú evidované na vaše meno, a chcete byť ich vlastníkom? Zákon pripúšťa, že v oprávnených prípadoch ich môžete získať do vlastníctva na základe vydržania. Ide o zákonný spôsob, akým možno nadobudnúť vlastnícke právo alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
Podľa Občianskeho zákonníka ide o spôsob, pri ktorom nový vlastník neodvodzuje svoje vlastnícke právo od predchádzajúcich vlastníkov. Pokiaľ sa chcete stať vlastníkom napríklad pôdy, ktorú obrábate, musíte ju mať v nepretržitej držbe po dobu najmenej desať rokov. Podmienkou vydržania ale je, aby bol vydržiteľ po celú dobu užívania pozemku dobromyseľný. Musí sa domnievať, že je skutočným oprávneným držiteľom pozemku a nakladá s ním, akoby mu patril. Plynutie vydržacej doby sa nepreruší ani tým, ak sa nehnuteľnosť stane predmetom dedičstva, a teda zmení sa jej vydržiteľ.

Dobromyseľnosť je založená na tom, že držiteľ musí byť presvedčený, že vec alebo právo mu patria. Nestačí ale len presvedčenie o tom, že vám pôda alebo iný majetok patria. Pri rozhodovaní sa prihliada na objektívne okolnosti, ktoré dokazujú, že ste v práve a máte nárok vlastniť predmetnú nehnuteľnosť.
Skúma sa, či držiteľ mohol, alebo nemohol mať pochybnosti o tom, že mu vec naozaj patrí. Vydržať pôdu alebo iný majetok sa vám môže podariť napríklad vtedy, ak sa nájdu dôkazy o tom, že v minulosti sa bývalí vlastníci dohodli o výmene pôdy a podobne. Výmenu potom nenahlásili do pozemkovej knihy, pretože to nebolo povinné.
Za dobromyseľného možno považovať držiteľa aj vtedy, ak napríklad pozemok nadobudol na základe nejakej zmluvy alebo rozhodnutia, tie však z nejakého dôvodu nevstúpili do platnosti a on to nevedel, alebo môže ísť o dediča, ktorý nepozná predchádzajúci stav a nemá istotu, ako presne sú stanovené hranice medzi pozemkami. Počítať však treba s tým, že každý prípad vydržania vlastníckeho práva je individuálny, vždy sa posudzujú všetky okolnosti a následne sa rozhodne. Za okamih vzniku vlastníckeho práva sa považuje samotné uplynutie vydržacej doby.
Proces vydržania riešia advokáti a súdy a prebieha v štyroch etapách. V prvej, v advokátskom prieskume, sa preveria všetky predpoklady vydržania vrátane historicko-právnych súvislostí. Ak bol žiadateľ v prvej etape úspešný, súd vydá v druhej etape takzvané vyzývacie uznesenie, ktorým dotknuté osoby vyzve, aby uplatnili námietky.

V tretej etape súd prešetrí podané námietky a ak zistí, že podmienky na vydržanie nie sú splnené, návrh zamietne. V opačnom prípade potvrdí vydržanie vlastníckeho práva priamo v súdnom rozhodnutí. Na záver celého procesu súd v rámci štvrtej etapy doručí rozhodnutie o potvrdení vydržania príslušnému katastru a ten vykoná bezplatný zápis nového vlastníka.