Ak pracujete popri dôchodku alebo ste mali príjem, ktorý podlieha dani z príjmu, je potrebné podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu. Ak ste tak neurobili do 31. marca a požiadali ste o odklad daňového priznania, musíte stihnúť termín 30. júna. Ak váš celoročný hrubý zárobok neprekročí polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, teda sumu 2 255,72 eura, daň platiť nemusíte. Daňové priznanie k dani z príjmov je teda povinný podať každý daňovník, teda aj dôchodca, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2021 presiahli sumu 2 255,72 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane z príjmov oslobodené.
Pozor však, vyplniť daňové priznanie môže byť niekedy výhodné. Ak vám ako pracujúcemu penzistovi napríklad zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre vás výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typu A, aj keď zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 2 255,72 eura. Vznikne vám totiž daňový preplatok a daňový úrad vám vráti tento preplatok na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania.

Pri podávaní daňového priznania je potrebné rozlišovať medzi typmi tlačiva. Dôchodca, ktorý dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti – teda zo zamestnania na základe pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce, podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A. V prípade, ak mal aj iné druhy zdaniteľných príjmov, napríklad príjem z prenájmu nehnuteľností alebo príjem z nepeňažnej výhry, alebo príjem z predaja nehnuteľnosti, alebo príjem z vyplatenia podielového listu, podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B.
V daňovom priznaní je aj kolónka, do ktorej sa uvádza výška celoročného dôchodku. Jeho výšku ale uvádza len ten dôchodca, ktorého penzia je nízka, a preto mu vzniká nárok aspoň na časť nezdaniteľného minima. Ak niekto žiada o vrátenie preplatku, ktorý mu vznikol z dôvodu, že jeho zárobok bol nižší ako polovica nezdaniteľného minima, výšku dôchodku nemusí uviesť.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane z príjmov oslobodené. Dôchodkové dávky a dávky rovnakého druhu vyplácané z povinného zahraničného poistenia sú od dane z príjmov oslobodené. Patrí sem starobný, predčasný, invalidný, vdovský a vdovecký, sirotský a výsluhový dôchodok.
Znížiť si výšku daní pomôže aj právo uplatniť si nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Môže tak urobiť aj dôchodca? Poberateľ dôchodku, ak bol poberateľom tohto dôchodku k 1. 1. 2021, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane iba v prípade, že ročná suma vyplateného dôchodku v roku 2021 v úhrne nepresahuje sumu 4 511,43 eura. Potom nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje rozdiel medzi sumou 4 511,43 eura a vyplatenou sumou dôchodku.