Minimálne dôchodky porastú. Ako a komu sa zvýši suma minimálnej penzie? Ktorým invalidným dôchodcom sa prepočítajú dôchodky?

Minimálne dôchodky čaká od júla rozmrazenie. Suma minimálnej penzie sa bude navyše určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok bude opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima.

18.04.2023 06:00
Dôchodci Foto:
Ilustračné foto.
debata (12)

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuál­ne body.

A keďže životné minimum by malo od júla vzrásť na 264,20 eura, suma minimálnej penzie za 30 kvalifikovaných rokov by mala byť 359,30 eura, čo je nárast o viac ako 25 eur. Dnes je penzijné minimum za 30 rokov 334,30 eura.

Tisíckam invalidných dôchodcov v júli prepočítajú penzie. Porastú aj o stovky eur

Nové druhy ochorení, prepočítavanie a zvyšovanie invalidných dôchodkov. Zmeny navrhuje rezort práce v novele zákona o sociálnom poistení. Ak ju schváli parlament, platiť by mala od júla.

Navrhované zmeny budú mať podľa rezortu práce pozitívny vplyv na niektorých poberateľov invalidných dôchodkov a uchádzačov o invalidný dôchodok.

„Úprava percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri niektorých ochoreniach umožní zaradiť nové druhy ochorení, čo bude mať pri niektorých ochoreniach vplyv na uznanie invalidity, resp. uznanie invalidity s vyššou percentuálnou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a tým aj vplyv na nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku," objasnilo ministerstvo práce.

Zmeniť by sa mala percentuálna miera poklesu schopnosti pracovať pri niektorých ochoreniach tak, aby zodpovedala závažnosti poškodenia zdravia a umožnila zaradiť nové druhy ochorení, ktoré sú v súlade s aktuálnymi medicínskymi poznatkami.

Bude to mať pozitívny vplyv a priznanie vyššieho percenta invalidity ako doteraz a tým aj vyššieho invalidného dôchodku.

žena s prasaťom Čítajte viac Kto dostane v máji sto eur? Prečo treba žiadosť? Kedy sa začnú obedy zadarmo? Ktoré dávky porastú už na jeseň?

Invalidita by mala byť vyššia pri 24 ochoreniach prílohy č. 4 zákona o sociálnom poistení v rámci invalidity „do 70 %“, vďaka čomu by viac ako 5 300 invalidným dôchodcom mala ich penzia vzrásť približne o 22,60 eura.

„Presun invalidných dôchodcov z invalidity „do 70 %“ do tej „nad 70 %“ percentuálnej miery poklesu schopnosti pracovať sa dotkne 73 ochorení.

Z celkového počtu vyplácaných invalidných dôchodkov do 70 % tak Sociálna poisťovňa zrejme zvýši invalidný dôchodok približne 16 100 poistencom, ktorým penzia porastie asi o 182,60 eura,“ píše sa v dôvodovej správe.

Prepočítavanie dôchodkov bude trvať približne dva roky. Invaliditu budú posudkoví lekári Sociálnej poisťovne preskúmavať v rámci kontrolných prehliadok.

Rodina s deťmi Čítajte viac Dávky od štátu pre chudobných sa zvýšia, prihliada sa na životné náklady. Kto dostane viac peňazí a o koľko?

Ak ju však invalidný dôchodca nemá určenú, Sociálna poisťovňa takého penzistu posúdi ex offo, teda termín posúdenia trvania invalidity určí sama.

Zmenou prílohy sa má zvýšiť počet novopriznaných invalidných dôchodkov o 476 invalidných dôchodcov v kategórii „do 70 %“ a o 1 436 invalidných dôchodcov v kategórii „nad 70 %“. Počet vyplácaných invalidných dôchodkov „do 70 %“, ktorí sa preklasifikujú do kategórie „nad 70 %“, má predstavovať 16,1 tisíca.

Zmena si vyžiada navýšenie výdavkov Sociálnej poisťovne v roku 2023 v sume približne 5,4 mil. eur, v roku 2024 cca 47,2 milióna a v roku 2025 asi 70,2 milióna eur.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálne dôchodky