Zamestnávanie odídencov z Ukrajiny je pre zamestnávateľov jednoduchšie

Zamestnávatelia môžu poskytnúť prácu odídencom z Ukrajiny zjednodušeným procesom vďaka statusu dočasného útočiska.

10.03.2022 09:48
urad prace, praca Foto: ,
debata

Svoje pracovné ponuky môžu uverejňovať na portáli voľných pracovných miest sluzbyzamestna­nosti.gov.sk.

Ministerstvo práce zabezpečuje ich preklad do ukrajinského jazyka. „Pre odídencov z Ukrajiny vytvárame také prostredie, aby sa čo najrýchlejšie dostali k relevantným informáciám a vhodným pracovným ponukám podľa ich odborných vedomostí a spôsobilostí,“ uviedol tlačový odbor rezortu práce.

dôchodca, otáznik, otázka Čítajte aj Odpracovali ste minimálne 30 rokov? Penzijné minimum dostať nemusíte

Podľa zákona o azyle sa osobám utekajúcim pred vojnou po požiadaní udeľuje dočasné útočisko. Na základe tohto statusu získajú doklad o tolerovanom pobyte s označením odídenec. Zamestnávateľ môže v zmysle zákona o službách zamestnanosti následne odídenca zamestnať bez povolenia na zamestnanie. Nevyžaduje sa ani potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.

Obyvatelia Ukrajiny tak získajú rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenskej republiky (s výnimkou štátnozamestna­neckých miest). Zamestnávatelia môžu odídencov z Ukrajiny zamestnávať na pracovnú zmluvu alebo formou dohody.

dôchodca senior Čítajte aj Máte dlhy? Pomôžu vám z nich bezplatné poradne

V prípade, ak danej osobe bolo udelené dočasné útočisko, zamestnávateľ má povinnosť formou informačnej karty oznámiť príslušnému úradu práce údaje o zamestnaní takejto osoby, a to pri vzniku aj ukončení zamestnania. K informačnej karte doloží aj kópiu pracovnoprávneho vzťahu a kópiu dokladu o tolerovanom pobyte na území SR s označením odídenec. Lehota tejto oznamovacej povinnosti je 7 pracovných dní od nástupu do zamestnania alebo po ukončení pracovného vzťahu.

„K 10. marcu 2022 evidujeme na portáli sluzbyzamestna­nosti.gov.sk 82 103 voľných pracovných miest od 6 581 zamestná­vateľov. K týmto pracovným miestam majú rovnaký prístup občania SR ako aj odídenci z Ukrajiny pokiaľ spĺňajú kritériá a požiadavky na vykonávanie danej pozície, ktoré požaduje zamestnávateľ. Štátni príslušníci Ukrajiny tvoria dlhodobo takmer 50% všetkých pracovníkov z tretích krajín,“ dodal tlačový odbor. V januári 2022 ich pracovalo na Slovensku viac ako 19 300, z toho bolo viac ako 13-tisíc mužov.

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanec #zamestnávateľ #Ukrajinec #vojna na Ukrajine #služby zamestnanosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy