Rybacina, olivový olej a orechy môžu podľa vedcov znižovať nahromadenie železa v mozgu seniorov. Železo vo všeobecnosti pozitívne pôsobí na ľudské zdravie. Chráni pred anémiou, odstraňuje slabosť a únavu. V niektorých prípadoch však môže byť vraj na škodu. A to najmä vtedy, ak sa akumuluje v mozgu.
Samozrejme, naša centrálna nervová sústava potrebuje na normálne fungovanie určitú hladinu tejto minerálnej látky. S pribúdajúcimi rokmi sa však vyskytuje u ľudí zvláštny fenomén, pri ktorom sa nadbytok železa spája s takzvaným kognitívnym poklesom. Tento stav sa prejavuje poruchami pamäti, horším myslením, učením a v krajným prípadoch môže viesť k demencii.
Pomáhajú zdravé tuky i elixír mladosti
Podľa vedúceho nového výskumu Valentinosa Zachariousa nie je ešte úplne jasné, či tento mentálny úpadok u seniorov skutočne spôsobuje železo. I napriek tomu však varuje, že najlepším spôsobom ako tomuto stavu predísť je upraviť si jedálny lístok. Jedným dychom však dodáva, že železo je pre organizmus nevyhnutné a netreba sa báť konzumácie potravín bohatých na tento minerál. Mozog si ochránime dostatočným príjmom potravín s vysokým obsahom vitamínu E a takzvaných zdravých tukov.
Čítajte viac Nesprávne stravovanie ohrozuje zdravie starších ľudí. Čo s tým?Vitamín E sa označuje ako elixír mladosti a tomuto názvu zodpovedajú aj jeho schopnosti chrániť telo pred predčasným starnutím, oxidačným stresom a zápalmi. Medzi zdravé tuky patria aj známe omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v morských mastných rybách ako losos, sleď či makrela. Vysoký obsah zdravých tukov majú aj rastlinné oleje, avokádo a orechy.
Výskum hovorí v prospech kvalitných živín
Vedci podporujú ochrannú funkciu týchto živín aj výskumom. Pomocou skenovania mozgu sa im totiž podarilo zistiť, že starší ľudia s vysokým príjmom spomínaných látok majú v mozgovom tkanive menšie koncentrácie železa. Na výskume sa zúčastnilo vyše 70 zdravých dospelých ľudí vo veku 61 – 86 rokov. Výskumný tím informovali o tom čo jedli za ostatný mesiac, ale tiež o svojich pohybových návykoch a pitnom režime. Zistilo sa, že ľudia, ktorí prijímajú viacej zdravých tukov a vitamínu E majú nižšiu koncentráciu železa v mozgu a tým aj lepšiu pamäť.
Čítajte viac Chcete mať sviežu pamäť? Dajte sa na cvičenieZaujímavé je, že skúmaná vzorka tiež dosahovala lepšie výsledky pri pamäťových testoch v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí sa vyhýbali potravinám s obsahom zdravých tukov a vitamínu E. Táto štúdia nie je jediná svojho druhu, ktorá spája zdravé diétne návyky so spomalením kognitívneho poklesu. Ďalšie rovnako presviedčajú, že najviac v tomto smere pomáha najmä stredomorská diéta.
Úprava stravy nemusí byť drahou záležitosťou
I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o nie príliš lacnú záležitosť, opak je pravdou. Stredomorský spôsob stravovania je založený na konzumácii rýb, olivovom oleji, zelenine a celozrnných výrobkoch – pečive, cestovinách, ryži. Tam, kde na jednej strane minieme viacej peňazí na tieto jedlá, na tej druhej ušetríme na nákupe údenín, červeného mäsa, sladkostí a sladených nápojov.
Odborníci sa však snažia zdokonaľovať každý nový spôsob stravovania a tak to urobili aj v prípade stredomorskej stravy. Prichádzajú s takzvanou domácou diétou, ktorá vychádza práve zo spomínaného jedálnička, zameriava sa však aj na konzumáciu strukovín a listovej zeleniny, ktoré sú skvelým zdrojom oceňovaného vitamínu E.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Pad Thai podľa Martina Nikodýma na Varecha.sk