I keď to znie čudne, vraj sa stačí pozerať na plávajúce rybičky v akváriu. Je to pravda, alebo len ďalší módny výstrelok?
Pokoj, ktorý chráni srdce
Zdravý životný štýl a dlhovekosť sa väčšinou točia okolo stravovania, športu, cvičenia, jogy či meditácie. Vedci však prišli s ďalšou nevšednou aktivitou, ktorá si nevyžaduje veľa námahy, ale len o čosi viac času ako iné činnosti. A vraj pomáha rovnako.
Podľa výskumu, ktoré uskutočnilo Národné morské akvárium v Plymouthe v Spojenom kráľovstve ľudia sa pri pohľade na plávajúce rybičky cítia nabití energiou, prežívajú viac uvoľnenia a pozitívnych pocitov. Ako uvádzajú ďalšie štúdie, niektorí ľudia dokonca vykazujú pokles krvného tlaku a zlepšenie srdcovej frekvencie.
Pomohli si veľkým akváriom
Vedci vychádzajú pri svojich záveroch aj z hlásení stovky lekárov z celého sveta. Napríklad zubári, ktorí inštalovali do čakární svojich ambulancií akváriá s rybičkami, mali pokojnejších a menej vystresovaných pacientov. Vysvetľujú, že pacienti zažívali menej úzkosti, strachu a ich pozornosť zo zákroku sa rozptýlila pri pohľade na plávajúce rybičky.

Vedci z University of Plymouth robili výskum v poprednom britskom národnom akváriu. Na skúmanie použili čerstvo zrekonštruovanú podmorskú expozíciu s desiatkami tisíc litrov vody, v ktorej pobývajú stovky druhov rôznych rýb.
Menej stresu i úzkosti pri pohľade na ryby
Vedátori si dali záležať a svoje závery opreli o dôsledné pozorovanie skúmaných ľudí. Merali u nich fyziologické, psychologické zmeny, ale aj výkyvy v správaní. Testovaných rozdelili do troch skupín. Prvá sa prizerala iba na prázdnu „nádrž“ s vodou a rastlinami, kde chýbali rybičky. Druhá skupina sledovala expozíciu, kde bola iba časť rýb a tretia si vychutnávala komplexný pohľad na celú krásu podmorského mega akvária.
Pozorovanie skúmaných ľudí prinieslo zaujímavé výsledky. Tretia skupina, ktorá si užívala pohľad na plné akvárium rýb vykazovala lepšie fyzické a psychické ukazovatele. Z fyzických išlo najmä o zníženie krvného tlaku a úpravu srdcového rytmu. Z hľadiska duševných funkcií sa zmiernila úzkosť, napätie i depresia.

Výskum aj na senioroch
Zaujímavý výskum sa uskutočnil aj v siedmich domovoch seniorov. V hlavnej úlohe boli akváriá, ktoré vytvárali príjemnú atmosféru v spomínaných zariadeniach. Starí ľudia z týchto zariadení vykazovali vďaka pozorovaniu rybičiek v akváriu nižšie hladiny krvného tlaku v porovnaní s tými jednotlivcami, ktorí sa nemali možnosť pozerať na zmenšený podmorský svet.
Vedci sa dušujú, že pestovanie záľuby s chovaním rybičiek môže mať pozitívny vplyv aj na osamotených seniorov. Akvária si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, čo môže vytvoriť u seniorov pocit rutiny, povinnosti a oslabiť pocity osamelosti a sociálnej izolácie.