Výskumy v tomto prípade hovoria jasnou rečou. Spomínané tropické ovocie zmierňuje príznaky dehydratácie a žalúdočných problémov vo vyššom veku.
Kľúčový je tento minerál
Zaujímavé je, že účinky banánov sa menia priamoúmerne s ich dozrievaním. Pôsobivé zdravotné prínosy majú totiž aj zelené a tvrdšie kúsky tohto ovocia. Malý banán poskytuje ľudskému telu jednu kľúčovú živinu, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie svalov. Ide o minerál draslík. Kus tohto ovocia ho obsahuje až okolo 400 mg.
Keďže medzi svaly patrí aj ten srdcový, draslík pomáha udržiavať v dobrej kondícii aj srdce. Jeden banán teda zabezpečí až desatinu odporúčaného denného príjmu tejto minerálnej látky. Draslík sa vyčerpáva najmä pri fyzickej námahe a pri dehydratácii organizmu. Seniori pravidelne trpia nedostatkom tekutín v tele, pretože sa u nich s vekom znižuje pocit smädu.
Čítajte viac Ktoré potraviny najviac ohrozujú zdravie srdca?Odstráni kŕče v nohách
Okrem draslíka sa v banánoch nachádza aj asi desatina dennej potreby horčíka. Magnézium spolu s draslíkom patria k základným minerálnym látkam, ktoré potrebuje ľudské telo. Tieto minerálne látky sa nazývajú aj ako elektrolyty. Ich hladina klesá pri nedostatočnom pitnom režime a súvisia s únavou svalov, ale aj s ťažkými kŕčmi v nohách, a to najmä počas noci. Pri nedostatočnom množstve elektrolytov sa odporúča pravidelná konzumácia banánov a rovnako pravidelné pitie vody. To, že ľudské telo nemá dostatok spomínaných minerálnych látok spoznáme aj na celkovej fyzickej kondícii a na boľavých, tvrdých lýtkach.
Užije si aj srdce
Zaujímavé je, že banány môžu pomáhať aj ľuďom so srdcovocievnymi ochoreniami a tým, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Hypertenzia je spojená aj nadmernou konzumáciou slaných potravín. Tie obsahujú vysoké množstvo sodíka, ktorý prispieva k vyššiemu krvnému tlaku. Draslík pomáha tak, že vyrovnáva hladinu sodíka v tele a priamo pôsobí znižovanie krvného tlaku.
(Ne)pomáhajú pri trávení
Banány získavajú zrením sladšiu a lahodnejšiu chuť. Pozor si treba dávať na tie kusy tropického ovocia, ktoré majú hnedé škvrny. Rýchlejšie totiž ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, ale lepšie sa trávia. Takisto majú o čosi vyšší glykemický index než ich nie celkom zrelé náprotivky. Tieto informácie tak nie sú veľmi dobrou správou pre ľudí s cukrovkou. Práve z tohto dôvodu sa odporúča, aby konzumovali tvrdšie a nie sýto žlté plody.
Čítajte viac Ktoré potraviny si poradia s nervozitou?Cukrovkári pozor, ale ostatní sa tešte
Zrelé banány však majú tiež čosi do seba. Hoci cukrovkárom nemusia prinášať požadovanú dávku zdravia, u ľudí so žalúdočnými ťažkosťami sú skvelým pomocníkom. Netreba zabúdať, že nezrelé banány môžu komplikovať trávenie a údajne spôsobujú zápchu. Za týmto nepríjemným účinkom tohto druhu tropického ovocia stojí pektínová vláknina a väčšie množstvo takzvaného skrytého škrobu. Aj tento problém však môžete chytro vyriešiť. Pokiaľ si pochutnávate na nezrelých banánoch, počas dňa by ste mali vypiť viacej tekutín. Starší ľudia, ktorých často trápi hnačka alebo riedka stolica tak môžu z nezrelých banánov profitovať.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Zimný banánový koláč na Varecha.sk