Viacgeneračné bývanie je stále aktuálne. Môže ale priniesť aj trenice

Kým pred rokmi bol život viacerých generácií pod jednou strechou bežným štandardom, dnes je situácia iná. Mladé rodiny a mladí ľudia bývajú s rodičmi alebo so starými rodičmi, no nie preto, že táto forma spolužitia prináša výhody všetkým zainteresovaným. Viacgeneračné bývanie je dôsledok ťažkého prístupu k vlastnej streche nad hlavou.

, 10.04.2022 09:00
babka, vnučka, pečenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Forma viacgeneračného bývania nie je ani taká populárna ako skôr potrebná až nutná. Už dlhšie obdobie majú mladí ľudia problém so získaním nájomných bytov. Dôvodom je ich nedostatok,“ potvrdzuje predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku v Trenčíne Ján Skyba. „Myslím si, že viacgeneračné bývanie bude fungovať z dôvodu nízkych príjmov mladých ľudí, zvyšovania cien a starnutia populácie ešte dlho.”

Výhody spolužitia

Spájanie života viacerých generácií má svoje výhody aj nevýhody. Medzi plusy patrí delenie sa o skúsenosti, vzájomná pomoc, a v neposlednom rade blízkosť či láska, ktorá býva veľmi intenzívna a dôležitá najmä medzi starými rodičmi a vnúčatami.

„Mladší sa môžu postarať o starších, ak to funguje, je to priaznivá socializácia,“ potvrdzuje Skyba. „Výhodou viacgeneračného bývania je aj znižovanie nákladov na bývanie a osobu. Ide predovšetkým o náklady na nájomné v bytových domoch, v súkromných domoch ide o dane. Ak je mladší člen rodiny trochu šikovný, môže si svoje prostriedky ušetriť a neskôr ich využiť na osamostatnenie sa.“

grapefruit, avokádo Čítajte viac Ktoré potraviny sú katastrofou pre spánok?

Spoločné bývanie môže byť náročné

Všetci členovia spoločnej domácnosti totiž prichádzajú o časť súkromia. „Pri rodine, ktorá má viac ako štyroch členov, je takáto forma bývania takmer nemožná. Symbióza spolubývajúcich bude fungovať iba pri tolerantných povahách,“ je presvedčený Ján Skyba.

Povaha človeka sa však v dôsledku veku môže aj zmeniť. Samozrejme, nie zámerne. „Staroba prináša do života človeka veľa zmien, ktoré sa prejavia aj v jeho správaní a prežívaní. Poruchy hybnosti, strata kontroly nad vlastným telom a postupná odkázanosť na pomoc iného človeka sa veľmi často podpisujú pod depresívne stavy. Preto je človek vo vyššom veku neraz nevrlý, nespokojný, niekedy horšie spolupracuje,“ potvrdzuje aj psychológ Ľudovít Dobšovič. Z idylického alebo aspoň zo vzájomne výhodného spolužitia sa tak časom môže stať nočná mora.

šmejdi Čítajte viac Ako sa ubrániť podomovým podvodníkom?

Riešenie starostlivosti

Odborníci odporúčajú „nerobiť ramená“, nezápasiť s pocitmi viny. Boli sme vychovaní k tomu, aby sme sa starali o starých a chorých. Napríklad vo forme opatrovateľov, denných stacionárov alebo inštitúcií, ktoré zabezpečia to, čo už mladá rodina nezvláda, lebo jej časové aj fyzické možnosti sú limitované.

„Nemyslím si, že keď uvažujeme o tom, že by nášmu seniorovi bolo lepšie v domove pre seniorov, sme egoisti alebo ignoranti. Naopak, ak im nájdeme vhodné zariadenie, ktoré im poskytuje to, čo potrebujú, či už na niekoľko hodín denne, na nejaké obdobie, alebo nepretržite, môže to byť dobré riešenie pre všetkých,“ je presvedčená Adriana Škriniarová zo Senior Agapé Park.

Najčastejšími dôvodmi, prečo sa rodina rozhodne umiestniť seniora do zariadenia aj napriek tomu, že spolu žili viacgeneračne, sú najmä situácie, keď prestal byť mobilný alebo keď trpí demenciou či poruchami spánku. „V súčasnosti sú seniori naozaj v nezávideniahodnej situácii – aj tí zdravší, a to nehovorím o tých, ktorí potrebujú niekoľkohodinovú alebo nepretržitú starostlivosť. Na Slovensku je málo kvalitných inštitúcií, ktoré by riešili nielen potreby seniorov, ale aj ich rodín. Kvalifikovaný personál v domove, kvalitné služby a moderné priestory nahradzujú domácu starostlivosť,“ dodáva Adriana Škriniarová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seniori
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy