Lekárka radí, ako a čím si pomôcť doma, ak to cez sviatky preženieme s jedlom

Na stravu počas Vianoc by si mali dávať pozor predovšetkým seniori, diabetici a pacienti s poruchami tráviacej sústavy.

24.12.2022 16:24
BN MUDr. Satalova
debata (3)

Vianoce. Oddych, krásna atmosféra v kruhu rodiny, veľa jedla. Čomu sa vyhnúť, aby sme si počas sviatkov nepokazili trávenie a ako si pomôcť, ak to s jedlom preženieme, prezradila lekárka z oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Bánovce Miriama Šatalová.

Náhly prísun veľkého množstva potravín počas sviatkov však môže vyústiť do viacerých zdravotných ťažkostí. „Problémom je príjem veľkého množstva stravy nárazovo, ale aj nevhodná kombinácia sladkostí, slaných pokrmov a alkoholu. Ťažkosti sa potom prejavia najčastejšie ako hnačka, zápcha, bolesti brucha, pocit ťažoby na žalúdku, zvracanie či pálenie záhy,“ vysvetlila MUDr. Miriama Šatalová, lekárka z oddelenia dlhodobo chorých bánovskej nemocnice.

zemiakový šalát, zdravá výživa Čítajte aj Sviatočné stravovanie je náročné. Ktorým zlozvykom by ste sa mali vyhnúť?

Špeciálne by si na množstvo a druh skonzumovaných jedál mali dávať pozor seniori, pacienti so žlčníkovými kameňmi, s chorobami pečene, pankreasu a diabetici.

„V dôsledku starnutia dochádza k viacerým zmenám v tráviacom systéme, ktoré majú vplyv na trávenie seniorov. Ich žalúdok a črevá pracujú pomalšie, majú problémy s chrupom, teda so žuvaním a často aj prehĺtaním. Trávenie a vstrebávanie živín sú zhoršené, majú sklon k zápche či k poruche regulácie krvného cukru. Bolo by vhodné, aby na nich občas jedným očkom pozreli aj rodinní príslušníci. Občas si seniori počas sviatkov doprajú viac ako bežne a potom sa to prejaví na ich celkovom zdravotnom stave,“ upozorňuje lekárka.

V prípade vzniku tráviacich ťažkostí si môžete aspoň čiastočne pomôcť pitím bylinkových čajov s obsahom harmančeka, mäty, tymianu, zázvoru, odvarom z rasce či feniklu. Najlepšou terapiou je však prevencia.

vianoce, štedrý večer, večera, hostina, jedlo, sviatok Čítajte aj Čo patrí na vianočný stôl a je zároveň zdravé a chutné? Aké sú symboly Vianoc? Tu sú naše tipy

„Najmä osobám, ktoré mávajú častejšie problémy s trávením odporúčam, aby sa vyhýbali korenistým jedlám. Korenie, soľ a predovšetkým chilli môžu spôsobiť veľmi bolestivé stavy. Nahradiť ich môžete rascou, ktorá trávenie naopak zlepšuje. Ak je trávenie narušené, je vhodné prestať fajčiť, keďže fajčenie znižuje prekrvenie žalúdka. Jedzte pravidelne, ale menšie porcie, aby ste žalúdok nadmerne nezaťažovali, a nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim,“ vymenúva odborníčka.

V prípade výrazných bolestí, pretrvávajúcich hnačiek a pri akýchkoľvek príznakoch dehydratácie organizmu sa odporúča bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #strava #jedlo #seniori #Vianoce #sviatky #diabetici